هرچه میخواهد دل ِ تنگت!

[ لُطفَن مثبت بیاندیش ]

سلام بر حسین

سلام به همه ی دوستای عزیزم. فرارسیدن ماه محرم رو تسلیت میگم . یادمون باشه این شبا هر جایی دست به دعا بردیم واسه ی همه ی دوستای وبلاگیموون هم دعا کنیم... لازمه از همه ی دوستای  گلم بابت محبتهای همیشگی شون تشکر کنم ، به خصوص در مورد پست قبلیم که شاید خیلی از دوستامو نگران کرد! از همگی عذرخواهی میکنم .. اما صحبت کامل تر راجع به این مسائل رو میذارم برای پست هفته ی آینده ( یکشنبه ) !!! لازم دیدم امروز خیلی مختصر در باره ی واقعه ی عاشورا بنویسم . امیدوارم توی این شبا دعاهای همگی مستجاب بشه !

شیعیان در بزرگداشت شهدای کربلا، هر روز از دهه اول ماه محرم را مختص به یکی از بزرگان این نهضت جاویدان می دانند.


روز اول محرم : مسلم ابن عقیل علیه السلام

روز دوم محرم : ورود کاروان به کربلا ( ورودیه )

روز سوم محرم : حضرت رقیه علیها السلام

روز چهارم محرم : حضرت حر و اصحاب علیهم السلام - طفلان زینب علیهما السلام

روز پنجم محرم : اصحاب  و عبدالله ابن الحسن علیهم السلام

روز ششم محرم : حضرت قاسم ابن الحسن علیه السلام

روز هفتم محرم : روضه عطش و علی اصغر علیه السلام

روز هشتم محرم : حضرت علی اکبر علیه السلام

روز نهم محرم : روز تاسوعا - حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

روز دهم محرم : روز عاشورا - حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام - حضرت زینب علیها السلام و شام غریبان

روز یازدهم محرم : حرکت کاروان از کربلا

روز دوازدهم محرم : ورود کاروان به کوفه

 

علت نامگذاری این ماه و حرمت ویژه آن در میان مسلمانان:
 

تاسیس تاریخ برای مسلمانان در زمان خلافت خلیفه دوم مسلمین و با مشورت علی (ع) در سال شانزدهم هجری صورت گرفته است. مبدا تاریخ را هجرت پیامبر و ماه نخست آن را محرم، سالی که هجرت روی داده بود گرفتند .... علت نامگذاری این ماه آن بود که در ایام جاهلیت، جنگ در این ماه را حرام می دانستند.

در دوم ماه محرم الحرام سال 61 هجری کاروان حضرت امام حسین (ع) وارد کربلا شد و سپاهیان دشمن که هر روز بر تعدادشان افزوده می شد در روزهای تاسوعا و عاشورا که روز نهم و دهم محرم می باشد او و یارانش را به شهادت رساندند. پیشوای هشتم شیعیان امام رضا (ع) در خصوص این ماه فرمود: در جاهلیت، حرمت این ماه نگاه داشته می شد و در آن  نمی جنگیدند ولی در این ماه، خونهای ما را ریختند و حرمت ما را شکستند و فرزندان و زنان ما را اسیر کردند و خیمه ها را آتش زدند و غارت کردند و حرمت پیامبر را دربارة ذریه اش رعایت نکردند..... به همین دلیل ماه محرم با حادثه عاشورا عجین شده است و فرا رسیدن آن دلها را پر از غم می سازد و پیروان و شیفتگان امام حسین (ع) از اول محرم، محافل و مجالسی را سیاهپوش کرده، به یاد آن امام شهید به عزاداری می پردازند....

دلاتون سبز و دعاتون مستجاب !

 

 

  
نویسنده : نیم پوندی ; ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳۸٧/۱٠/۱٥